desgin


ObecnéBack in ActionJagged Alliance 3Unfinished BusinessJagged Alliance 2  Úvod  Demo  Seznamy  Zbraně  Postupy  Návody  Questy  Žoldáci  Tipy a triky  FAQ  Crack  Ostatní  Cheaty  Modifikace  v1.13JA: Deadly GamesJagged AllianceFun :-)DownloadFórumLinky


ABCgames.cz

Linux Software

Proč používat Linux

Reico's Ground

Generally

rpghry.czVentrilo servery Ubuntus

online hry raketka.czRozhovor s Ianem Curriem

producentem a designérem hry Jagged by Alliance 2 SCORE 71

Chcete vědět něco o Jagged Alliance 2 ve fantasy nebo Jagged Alliance 3?

SCORE: Ze všeho nejdříve vám musím říci, že Jagged Alliance 2 je podle mě jednou z nejlepších strategicko-taktických her, které jsem kdy hrál. Teď už ale první otázka, která se bude týkat intra. Můžete mi prozradit, kdo je zodpovědný za ten strašný plakát Lenina na jedné z pražských zdí? (smích)

I.C.: Už jsem zapomněl, koho to napadlo. Navíc tuto úvodní animaci nedělali lidé ze Sir-Techu, ale jiné studio a tam si asi mysleli, že je to vhodné. (smích)

SCORE: V jaké době se vlastně JA2 odehrává a jak dlouho trvala její výroba?

I.C.: Nerad bych přesně specifikoval nějaké datum, protože je to příliš omezující, ale úvodní intro by mělo naznačit, že se jedná o dobu poměrně současnou. Ohledně práce - tak ta trvala opravdu dlouho. Začali jsme v listopadu roku 1996 tím, že jsme najali první členy vývojového týmu. V té době to byli pouze programátor a grafik. Do února roku 1997 jsme se jen tak plácali okolo, ale práce dostala spád a my jsme byli nuceni najmout další pracovníky. V červnu jsme dokončili demo (bojovalo se ještě v real-timu) a příští měsíc jsme najali další programátory a grafiky, abychom práci ještě urychlili. Celý projekt jsme dokončili v červenci roku 1999, takže celková práce nám zabrala asi dva a půl roku.

SCORE: Kolik lidí tedy pracovalo na Jagged Alliance 2?

I.C.: Na enginu pracovali čtyři programátoři, o grafiku se starali čtyři grafici, tři scénáristé zpracovali příběh, zvukař, designér lokací a já. To máme suma sumárum nějakých 14 lidí.

SCORE: Co vás při práci na této hře nejvíce ovlivnilo a odkud jste čerpali inspiraci?

I.C.: Největší inspirací pro JA2 byla Jagged Alliance 1 a spousta dopisů a e-mailů od fanoušků, kteří nás po uvedení JA:DEADLY GAMES žádali, abychom se vrátili k původnímu stylu hry. Jelikož vyvíjíme hlavně RPG produkty, připadalo nám přirozené dopilovat hlavně RPG prvky, které byli použity právě v JA 1. Bylo ale rozhodnuto udržet tato vylepšení v "mezích", abychom příliš neodradily skalní stratégy, kteří interakci s ostatními charaktery a další vymoženosti nemají příliš v lásce. Možná to bude znít směšně, ale původní inspirací pro nás byla hra Eye of the Beholder, ze které jsme převzali nápad z hrdiny, kteří jsou reprezentováni obličeji, přes které se dostanete do jejich inventáře.

SCORE: Jsou nějaké rozdíly mezi evropskou a americkou verzí? Nevynechali jste v evropské nějaké lokace, vojáky, zbraně nebo NPC postavy?

I.C.: Ne, obě verze jsou stejné. Jediným rozdílem je, že americká neobsahuje v intru sekvenci s dítětem.

SCORE: Proč Jagged Alliance 2 neobsahuje multiplayer? Minulý díl tuto možnost obsahoval, tak proč jste ji nezahrnuli i do tohoto? Neplánujete nějaký add-on, který by multiplayer umožnil?

I.C.: Jagged Alliance : Deadly Games musely být celkově předělány, aby mohly obsahovat multiplayer. Určitě si pamatujete, že tam nebyl celý příběh, ale celá hra se skládala z jednotlivých misí, které nebyly vzájemně propojeny. JA2 jsme se snažili udělat úplně jinak. Chtěli jsme vytvořit perfektní hru pro jednoho hráče s nelineárním příběhem. Abychom mohli zahrnout multiplayer, museli bychom vytvořit editor a speciální mise, což by zabralo dost času, a proto jsme soustředili všechno úsilí na hru pro jednoho hráče. Také fakt, že se jedná o převážně tahovou strategii nás utvrdil v tom, že bude lepší soustředit se na hru jednoho hráče. Nevím, jestli by mnoho lidí mělo trpělivost čekat, než soupeř dotáhne.

SCORE: Plánujete pokračování?

I.C.: Ano, plánujeme Jagged Alliance 3, která bude kompletně v novém 3D enginu, nicméně nyní pracujeme na JA 2.5, což bude takový expansion disk k JA2. Těšte se, bude to stát zato.

SCORE: Někteří čtenáři se nás ptali, kde lze nalézt belgickou FN P90 a náboje do ní. Jsou nějaká fixní místa, kde lze tuto zbraň a náboje nalézt, nebo se generují náhodně?
I.C.: Většinou se generují náhodně (zčásti závisí i na vašem postupu ve hře), ale z nějakého důvodu se ve hře moc nevyskytuje. Abych vám řekl víc, musel bych provést důkladné šetření.

SCORE: Je nějaká možnost najmout Mika? Mnoho lidí si ho oblíbilo a teď je jim proti srsti poslat ho do věčných lovišť?

I.C.: Ne, bohužel taková možnost není. Chtěli jsme ji zahrnout a přemýšleli jsme o tom. Došli jsme k závěru, že bychom museli věnovat mnoho úsilí na přeprogramování jeho hlášek jen kvůli lidem, kteří by ho byli schopni najmout. Proto jsme se rozhodli tuto možnost vůbec nezařadit.

SCORE: A teď stručně. Kolik NPC postav je možné najmout?

I.C.: Čtrnáct, když počítám i robota. V JA2 máte dokonce možnost jej získat po splnění úkolu pro jistého vědce.

SCORE: Kdo je nejlepší postavou ve hře?

I.C.:Určitě Gus a Magic. Ani Cougar není špatný.

Plánujete nějaké add-ony s novými zbraněmi a vojáky?

I.C.:Možná .... Nechte se překvapit!

SCORE: Je ROCKET RIFLE navržena podle nějaké existující zbraně, nebo se jedná o výtvor fantasie vašich designérů?

I.C.: Nevíme jistě, jestli existuje, ale předpokládáme že ano. Myslíme si, že se v některých zemích používá jako experimentální zbraň.

SCORE: Proč nejsou ve hře použity nějaké uniformy?

I.C.: Pro nepřátelské vojáky jsme používali stejnou grafiku jako pro vaše žoldáky, takže vypadají stejně.

SCORE: Kdo je váš nejoblíbenější žoldák?

I.C.: Ten, kterého jsem si vygeneroval (smích), a potom mám také rád Hitmana a Fox.

SCORE: A závěrem, co plánujete do budoucna?

I.C.: Já jsme momentálně vytížen designem úrovní pro JA 3. Brzy to však ode mne převezme Chris Camfield. JA3 způsobí asi hodně poprasku, protože bude obsahovat spoustu změn. Můžete se rovněž těšit na expansion disk a také začínám pracovat na fantasy RPG verzi JA2. Doufáme, že všechno budou pecky.

SCORE: Děkuji za rozhovor


Za SCORE se ptal Ondřej Drebota

Pozn. V současné době je zřejmě výroba hry Jagged Alliance 3 pozastavena, protože není dostatek financí.
Ale není všem dnům konec, Strategy First, která vlastní práva na Jagged Alliance a materiály z vývoje JA3 přece může pokračovat ...

Návod z časopisu Score uveřejněn se souhlasem redakce.

zpět© 2000-2019 Ondřej Čečák, design by MAD.